Pojazd zastępczy z OC sprawcy zdarzenia

 

Twój pojazd został poszkodowany w kolizji?
Potrzebujesz pojazdu zastępczego?


W tym celu skontaktuj się z naszą infolinią: tel.: 22 469 69 69
Infolinia czynna od poniedziałku do piątku, od 8:00 do 18:00.

 
 

auto_artykuly_y.pngPamiętaj też o tym, że możesz skorzystać z opcji naprawy własnego pojazdu w sieci warsztatów partnerskich - GoWarsztat
 

W razie konieczności najmu pojazdu zastępczego, poszkodowany powinien powiadomić Wiener TU S.A. Vienna Insurance Group o tym fakcie. Informacja umożliwi ubezpieczycielowi udzielenie pomocy poszkodowanemu w zorganizowaniu bezgotówkowego (lub w razie potrzeby gotówkowego) wynajmu pojazdu zastępczego.

Zwrot kosztów najmu pojazdu zastępczego z ubezpieczenia OC sprawcy szkody może nastąpić, gdy poszkodowany w związku ze szkodą nie mógł korzystać ze swojego pojazdu, w takim zakresie, w jakim korzystałby z niego, gdyby mu szkody nie wyrządzono. W przypadku wystąpienia przez poszkodowanego z roszczeniem związanym z wynajęciem pojazdu zastępczego, roszczenie takie jest rozpatrywane indywidualnie w odniesieniu do okoliczności danej sprawy, rodzaju szkody tj. częściowa lub całkowita oraz toku likwidacji szkody. Wydatki poniesione na najem, powinny być celowe i ekonomicznie uzasadnione, a wynajęty pojazd zastępczy nie powinien być wyższej klasy niż pojazd uszkodzony. Refundacja kosztów najmu może mieć miejsce tylko w sytuacji, w której zaspokojenie potrzeb życiowych i konsumpcyjnych poszkodowanego nie mogło nastąpić w inny racjonalny sposób niż przez najem. Za niecelowe i ekonomicznie nieuzasadnione należy uznać wydatki na najem pojazdu zastępczego, jeśli roszczący mógł skorzystać z innego pojazdu pozostającego w jego dyspozycji lub zaspokojenie potrzeb było w niewielkiej skali - np. mała częstość używania, niewielkie przebiegi – i można było je zaspokoić poprzez skorzystanie z taksówki lub innego celowego środka, którego koszt byłby niższy od kosztu najmu pojazdu zastępczego.
Refundacja kosztów najmu pojazdu zastępczego wynajętego z pominięciem pośrednictwa Wiener TU S.A. Vienna Insurance Group może podlegać weryfikacji do maksymalnego, akceptowalnego przez Wiener poziomu cen zgodnie z poniższą tabelą:
 

 Segment pojazdu (przykładowe samochody)  Stawka za dobę wynajmu pojazdu (ceny podane w wartości netto)
 Segment A (Toyota Aygo, VW UP, Skoda CityGo)  70 zł
 Segment B,B+ (Toyota Yaris, Skoda Fabia, Opel Corsa, Ford Fiesta, Seat Ibiza, Renault Clio)  79 zł
 Segment C, C+, Caut. (Toyota Arius, VW Golf, Skoda Octavia, Opel Astra, Ford Focus, Seat Leon)  89 zł
 Segment D, D+, Daut. (Toyota Avensis, Hyunday i40, VW Passat, Skoda SuperB, BMW seria 3)  130 zł
 Segment D premium (Audi A4, Mercedes C, Lexus IS) 180 zł
 Segment E (BMW 5, Audi A6, Mercedes E)  250 zł
 Segment P (BMW 7, Mercedes S, Audi A8)  435 zł
 Segment SUV (Toyota Rav4, Ford Kuga, Hyundai Tuscon)  160 zł
 Segment SUV premium (Volvo XC60, Audi Q5, BMW X3) 250 zł
 Segment K - Van (Toyota Verso, Renault Kangoo, Dacia Dokker)  120 zł
 Segment - furgon (VW T6, Renault Master, Peugeot Boxer, Hyundai H350)  170 zł
 Segment - N CH (Renault Master chłodnia, Sprinter chłodnia, plandeka, kontener, inne)  300 zł

X
Rozpocznij CZAT z konsultantem